استودیوی موسیقی – سوالات متداول

• چگونه یک استایل (ریتم) را در برنامه لود و اجرا کنم؟

• چگونه استایلهای KORG را با برنامه تبدیل کنم؟

• چگونه ریتمهای لوپ را لود کنم؟


• چگونه یک استایل (ریتم) را در برنامه لود و اجرا کنم؟

Track Menu>Load from Rhythm file>Open a *.Rhythm or *.Style file

 

• چگونه استایلهای KORG را با برنامه تبدیل کنم؟

ساخت ریتم با استفاده از ست های KORG
برای اینکار باید دو مرحله زیر را انجام دهید:
۱- تبدیل فایلهای STY داخل ست به فایلهای mid
۲- تبدیل فایلهای PCM داخل ست به فایلهای Instrument بعنوان پرکاشن
۳- اتصال هر پرکاشن به استایل مربوطه

در مرحله اول یکی از فایلهای با پسوند STY را از فولد SET در Pa1XStyleToMidi باز میکنید تا در سمت چپ فهرستی از ریتمها را  نمایش دهد. روی هر ریتم که کلیک کنید فهرست بخشهای مختلف ریتم را در سمت راست خواهید دید. هر بخش شامل یک یا چند زیر بخش است. شما باید روی زیر بخشها کلیک کنید و دکمه Export to SMF را زده و آن را ذخیره نمایید. دقت کنید که بخشهای مختلف هر ریتم را در فولدری با نام همان ریتم ذخیره کنید.
بعد از اتمام کار به برنامه Music Studio رفته و در بخش Category راست کلیک و گزینه Import Rhythm from MIDI را انتخاب کنید و در پنجره ای که باز میشود فولدری را که ساب فولدرهای مربوط به ریتمها در آن وجود دارد انتخاب کنید و OK را بزنید. تا اینحا ریتمها Import شده اند و میتوانید در بخش Category راست کلیک و گزینه Save All to Rhythm files را انتخاب کنید تا ریتمها در فایلهای جداگانه ذخیره بشوند. ولی مشکلی که بوحود می آید اینست که صدای ریتمها طبیعی نیست و معمولا غیر قابل استفاده هستند. برای همین باید مرحله دوم رو انجام بدهید.

در مرحله دوم شما باید پرکاشن ها را از SET استخراج کنید. این مرحله فقط در خصوص ستهایی قابل انجام است که قایل RAM.KMP در آنها فشرده نشده باشد (نوع فشردگی فایلهای KORG از نوع OC31 میباشد که روش آن ناشناخته بوده و قابل باز کردن نیست و فقط توسط خود کیبورد کورگ فابل شناسایی است). در برنامه Music Studio منوی Tools و گزینه Instrument Manager را انتخاب کرده و در بخش Import (بالای صفحه) گزینه KORG .SET folder را از لیست انتخاب کنید و سپس دکمه Open را بزنید و فولدر SET را انتخاب نمایید. در پنجره ای که باز میشود تمام پرکاشن ها و صداهای مجود در فایلهای PCM به شما نمایش داده شده و میتوانید صدای آنها را پخش کنید. متاسفانه در صورتی که عبارت encrypted را در بالای پنجره مشاهده نمایید به این معنا است که قایل RAM.KMP  فشرده است و در نتیجه پرکاشن ها دسته بندی نشده اند و کلاویه مربوط به هر پرکاشن نا مشخص میباشد. در غیر اینصورت دکمه Batch Multisamples را بزنید تا پرکاشنها به صورت چند Instrument ذذخیره شوند.

در صورتیکه فایلهای STY قابل تبدیل نبودند میتوانید ابتدا آنها را با نرم افزار Style Works 2000 Universal تبدیل کنید.

در مرحله سوم پرکاشنها را به عنوان ساز در بخش Properties اضافه کنید و با سعی و خطا هر ریتم را بر روی یکی از پرکاشنها تنظیم نمایید (از طریق شنیدن و انتخاب بهترین پرکاشن) معمولا تراکی که مربوط به پرکاشن هست با عبارت درام یا پرکاشن مشخص شده است. (در اکثر ریتمها، تراک درام اضافه بوده و باید حذف شود).

دانلود ویدئوی نحوه ساخت ریتم با استفاده از ست های KORG:

فسمت اول: استخراج پرکاشنها از فایلهای RAM.KMP و PCM ها

قسمت دوم: تبدیل فایلهای STY به MIDI

در صورتیکه فایلهای STY قابل تبدیل نبودند …

قسمت سوم: تبدیل فایلهای MIDI به Style و تنظیم پرکاشن

ست KORG استفاده شده در ویدئوهای بالا

 

• چگونه ریتمهای لوپ را لود کنم؟